info@proton.com.tr

Bize E-Posta Gönderin

RCICast®

RCICast®

RCICast® sistemi oksijensiz bakır filmaşin üretim sistemi olup, diğer üretim yöntemlerinden hem proses hem de mekanik ve konstrüksiyon açısından çok farklılıklar göstermektedir.  Geliştirilmiş kontrol sistemi ile işletilmesi kolay ve fazla personel gerektirmeyen bir sistemdir.

RCICast® sisteminde, üretim kapasitesine bağlı olarak ergitmeli bekletmeli veya ergitme ve bekletme kanallı indüksiyon fırınları özel olarak tasarlanmıştır ve bu fırınlarda yüksek saflığa sahip (≥ 99,97 %) bakır katotlar veya geri dönüştürülmüş bakır hurdası kullanılabilmektedir. Geri dönüştürülmüş bakır, mümkün olduğunca saf olması ve ayrı bir eritme fırınında kullanılması tavsiye edilir.

Yüksek kalitede oksijensiz bakır filmaşin üretimi yapabilmek için hammadde olarak bakır katot kullanılmalıdır. Elde edilen kaliteli oksijensiz bakır filmaşin, çok telli çekme makinalarında emaye tellerin veri iletişim tellerinin üretilmesinde kullanılabilmektedir.

RCICast® sisteminin önemli kısımlarından bir tanesi de döküm makinasıdır. Döküm makinası, her bir filmaşin için ayrı ayrı soğutucu bakır borulara sahip çoklu sistemlerdir. Soğutucular ergitmeli bekletmeli veya bekletme fırınının üzerinde bulunan döküm makinasına sabitlenir. Servo motor tahrikli çekme sistemi, ürünü soğutuculardan yukarı doğru çeker ve sarıcılara yönlendirir.

DÜŞÜK ÜRETİM MALİYETİ YÜKSEK VERİM

Kanallı indüksiyon fırınlarında kullandığımız indüktörler, üretim kapasitesine bağlı olarak özel olarak tasarlanmakta ve ANSYS MAXWELL programında analizleri yapılmaktadır. İndüktör, IGBT kontrollü elektriksel panolar tarafından sürülmektedir. Panoda; doğrultucu devre, DC bara filtre devresi, suyla soğutulan DC/AC eviricileri ve kontrol sistemleri bulunmaktadır. DC gerilim bara filtre devresinde toplam harmonik bozulma (THD) ve reaktif güç seviyesinin sınırlandırılması için DC choke ve kompanzasyon kondansatörleri kullanılmaktadır. Evirici devresinde IGBT’ler kullanılmaktadır. Kontrol sisteminde; devrenin akım, voltaj ve sıcaklık gibi değerlerin kontrolü bulunmaktadır. Bu sayede RCICast® tarafından üretilen bakır filmaşinin ton başına düşen elektrik maliyeti düşük olmakta ve oksijen miktarı ≤ 20 ppm altında olmaktadır. Bu sistemde herhangi bir sıcak haddelemeye gerek duymadan oksijen free olarak üretilen filmaşinin elektriksel iletkenliği de mükemmel olmaktadır. Fırında kullandığımız özel refrakterler sayesinde fırının ısıl verimi de yüksektir.